Futsal: ismét Eb-döntőben játszottak a nők, fiatalítás a férfiaknál
Futsal Férfi A   |   Csapat   |   2023. december. 29., 14:20

Női futsalválogatottunk 2022 után 2023-ban is részt vett az Európa-bajnoki négyes döntőben, ezúttal ráadásul házigazdaként. A férfiaknál új szövetségi kapitány vette át a válogatottat: immár Sergio Mullor Cabrera vezetésével készül a jövő évi Eb-selejtezőkre. Szakági összefoglaló a 2023-as évről.

Az idei év legfontosabb futsaleseménye a női Európa-bajnokság volt, amelynek Magyarország, azon belül is a debreceni Főnix Aréna adott otthont. Az UEFA az Eb-döntőbe jutott négy válogatott (Spanyolország, Portugália, Ukrajna és Magyarország) közül választotta ki a finálé házigazdáját, és a magyar pályázatra esett a választása.

A rendezés sikeres volt, a válogatott azonban nem tudott érmet szerezni, miután az elődöntőben szoros meccsen alulmaradt az ukránokkal szemben (1-2), majd a bronzmérkőzésen simán kikapott a portugáloktól (0-12). Az Európa-bajnoki aranyérmet a spanyol válogatott nyerte. Bár ismét bebizonyosodott, hogy női futsalban még távol vagyunk az európai elittől (vagyis a spanyol és a portugál válogatottól), de azzal, hogy kétszer egymás után részt vettünk az Európa-bajnoki négyes döntőben, a Frank Tamás vezette együttes komoly elismerést vívott ki a nemzetközi színtéren. A válogatott fél év után ősszel, újjáalakuló kerettel edzőtáborozott ismét, majd játszott két felkészülési mérkőzést (két vereség a lengyelektől). Hamarosan újabb tétmérkőzések várnak a csapatra, az első ízben kiírt, 2025-ben megrendezésre kerülő világbajnokság selejtezőjében lépnek pályára a lányok.

A férfi válogatott jól kezdte az évet, nemzetközi tornát nyert Porecben , majd világbajnoki selejtezőn magabiztos győzelmet aratott Izraelben, a horvátokkal pedig izgalmas mérkőzésen játszott 1-1-es döntetlent Debrecenben. A csoport második helyét szereztük meg a vb-selejtezőben, az elitkörbe azonban nem sikerült bejutnunk, miután a belgák elleni rájátszásban hatalmas csatában, büntetőkkel alulmaradtunk a párharcban.

A belgák elleni győztes, de mégis kiesést hozó mérkőzés volt Turzó József utolsó mérkőzése a válogatott szövetségi kapitányaként, tavasztól már szakágvezetőként segíti a szövetség munkáját, míg a szövetségi kapitányi posztra a spanyol Sergio Mullor Cabrera került, aki korábban évekig dolgozott az MVFC Berettyóújfalu vezetőedzőjeként.

A spanyol szakember vezetésével ősszel játszotta le első mérkőzéseit a válogatott, és miközben a szakmai stáb több új játékost is beépített az együttesbe, az eredményesség tekintetében sem vallott szégyent a csapat: Vietnámban egy 1-1-es döntetlent követően 4-1-re legyőzte a házigazdákat a csapat, majd hazai pályán a svédekkel egy 2-2-es döntetlen után 5-0-ra nyert az együttes. A decemberi összetartáson becsúszott egy vereség Koszovó ellen (3-6), majd az év utolsó mérkőzésén 3-3-as döntetlent játszottunk a koszovóiakkal.

Mindenképpen ki kell emelni a csapatkapitány Dróth Zoltán idei évét, aki tavasszal a 150. mérkőzését ünnepelte a nemzeti csapatban, majd a svédek ellen megszerezte a 100. gólját a válogatottban, a Koszovó elleni mesterhármasával pedig átvette a vezetést a válogatott legjobb góllövőinek örökranglistáján. Az év legeredményesebb játékosa is Dróth volt, összesen 10 gólt szerzett az év során a nemzeti csapatban, őt Vas Ádám, Rutai Balázs és Pál Patrik követte 4-4 találattal.

Sergio Mullor szövetségi kapitány Dróth Zoltán mellett több rutinos futsalosnak is kulcsszerepet szán a következő időszakban, ugyanakkor a fiatalok is egyre több szerepet kapnak a válogatottban, idén Gémesi Gergő, Lux Bence, Dorogi Benjámin, Hadházi Sándor, Bartha Balázs és Kovács Máté is debütált az együttesben.

A válogatott a következő hónapokban felkészülési mérkőzéseken lép pályára, az év végén azonban megkezdődnek a 2026-os Európa-bajnokság selejtezői.

Az utánpótlás-válogatottjaink közül az U19-esek márciusban nagyon közel jártak egy világraszóló bravúrhoz, a hollandiai Eb-selejtezőn a spanyolok csak a mérkőzés hajárjában tudták döntetlenre menteni a mérkőzést Frank Tamás szövetségi edző együttese ellen. Végül a spanyol válogatott jobb gólkülönbségével nyerte meg a csoportot, és jutott ki az Európa-bajnokságra, amelyen egészen a döntőig menetelt (a portugálokkal szemben viszont alulmaradt).

Az év végének egyik fontos szakmai sikere, hogy a szövetség ismét életre hívta az U21-es válogatottat, amely azoknak a futsalosoknak biztosít nemzetközi meccslehetőséget, akik az U19-es válogatottból már kiöregedtek, de a felnőtt válogatottban egyelőre nem tudták megmutatni rátermettségüket. A mieink decemberben két felkészülési mérkőzést játszottak a szlovénok ellen a korábbi válogatott játékos, Németh Péter szövetségi edző vezetésével, és mindkettőt megnyerték.

A férfi A-válogatott 2023-as mérkőzései:

Január 11.,
Felkészülési torna, Porec (CRO)
Magyarország-Bosznia-Hercegovina 2-1 (0-0)
Gólszerzők: Suscsák (1-0) a 31., Vas (2-0) a 40., ill. Dzindzic (2-1) a 40. percben

Január 12.
Magyarország-Észtország 7-0 (4-0)
Gólszerzők: Vas (1-0) a 8., Nagy I. (2-0) a 13., Vas (3-0) a 16., Suscsák (4-0) a 17., Szalmás (5-0) a 27., Suscsák (6-0) a 34, Rutai (7-0) a 39. percben

Január 13.
Románia-Magyarország 3-3 (2-1)
Gólszerzők: Rutai (0-1) a 3., Craciun (1-1) a 17., Araujo (2-1) a 19., Rutai (2-2) a 23., Fekete Márk (2-3) a 23., Araujo (3-3) a 34. percben

Január 15.
Felkészülési torna, Porec (CRO) – Nem hivatalos mérkőzés
Magyarország-Grönland 6-0 (3-0)
Gólszerzők: Vas (1-0) a 3., Rutai (2-0) a 12. Rutai (3-0) a 17., Hajmási (4-0) a 23., Hajmási (5-0) a 28., Fekete M. (6-0) a 35. percben

Március 2.
Vb-selejtező, Petah Tikva
Izrael-Magyarország 1-6 (0-0)
Gólszerzők: Dávid (0-1) a 24., Rábl (0-2) a 24., Hajmási (0-3) a 27., Dávid (0-4) a 29, Cohen (1-4) a 33., Horváth (1-5) a 37., Dróth (1-6) a 40. percben

Magyarország-Belgium 4-3 (3-2, 3-2, 2-2) - büntetőkkel 3-4
Gólszerzők: Ah. Sababti (0-1) a 9., Rahou (0-2) a 10., Pál (1-2) a 16., Rahou (öngól, 2-2) a 18., Dróth (3-2) a 37., Hajmási (4-2) a 46., Rahou (4-3) a 48. percben