Magyar-svájci történelem: felénk billen a mérleg nyelve

• 2017-10-06 15:00:56 |

Számos emlékezetes találkozót vívott eddig egymással a két válogatott, mi hetet emeltünk ki a párharcokból. Köztük egy világbajnoki negyeddöntőt.

Az elsőt 106 éve játszották, akkor játszott először magyar földön a két csapat. Háromnegyed évvel a meglepő zürichi vereség után a Schlosser Imre köré épített bordómezesek 9:0-ra nyertek. Slózi, aki egymaga hat gólt szerzett, így emlékezett a meccsre: „Életem egyik legjobb játékát nyújtottam ezen a találkozón, A közönség – mondanom sem kell talán – hatalmas ünneplésben részesített. A mérkőzés után berohantak a pályára, a vállukra kaptak és úgy vittek az öltözőig. Amikor kocsiba ülve akartam megszökni az ünnepeltetés elől, ott is felfedeztek, pedig jól behúzódtam a kocsi sarkába. Megrohamozták a kocsit, s mintha a legünnepeltebb primadonna ülne benne, kifogták a lovakat és a Keleti pályaudvarig húzták a konflist.” Azóta sem szenvedtek a svájciak ennél súlyosabb vereséget válogatott mérkőzésen!

1938-ban a világbajnoki elődöntőbe jutás volt a tét Lille-ben. A magyar válogatott dr. Sárosi György és Zsengellér Gyula góljával simán, 2:0-ra győzött. A játékosainkat még az sem zavarta meg, hogy a mérkőzés előtti napon földrengés rázta meg a várost, s kémények omlottak le. Még szerencse, hogy a magyar játékosok, mint rendesen, a rengés pillanatában éppen snúroztak a szabad levegőn.

A második világháború utáni első találkozó hozta a legtöbb gólt, tizenegyet (7:4) láthattak a nézők a Fradi-pályán. Ez volt az új EK első magyar meccse, a sorozatot 1953-ban már az Aranycsapat nyerte meg Rómában. A szünetben még 3:3 volt az állás, ám szerencsére a csatárok akkoriban általában ontották a gólokat. Mind az öten lőttek gólt, Puskás Ferenc és Deák „Bamba” kettőt-kettőt, Egresi „Csöpi”, Szusza Ferenc és az újonc győri balszélső, Gőcze Sándor egyet-egyet. A magyar együttes a 90 perc alatt 53 lövést küldött kapura.

1952 szeptemberében emlékezetes körülmények között született meg a 4:2-es magyar diadal.

A Grosics – Buzánszky, Börzsey, Lantos – Bozsik, Zakariás – Budai II, Kocsis, Palotás, Puskás, Czibor tizenegy rosszul kezdett a Wankdorf Stadionban rendezett Európa Kupa-mérkőzésen. A svájciak Josef Hügi II góljával 1:0-ra vezettek. A legenda – s Hofi Géza tréfája szerint – Puskás akkor kiszólt Sebes szövetségi kapitánynak: „Guszti bácsi, lenne valami kismálnára való?” Mire a megszólított nemmel válaszolt. A fiúk nem törték magukat, sőt kaptak még egyet, Jacques Fatton vette be Grosics Gyula kapuját. Akkor Puskás megint kiszólt, s 0:2-nél már „Guszti bácsi” bólintott. S mire a fiúk a „kismálnára valóra valót” a zsebükben érezve, nekidurálták magukat. A csapatkapitány két góljával még a szünet előtt kiegyenlítettek, majd a második félidőben Kocsis és Hidegkuti is szerzett egy-egy gólt, 4:2 lett a vége. Nem oda, ide.

Ennyi a legenda, ami akár igaz is lehetne, hiszen magában hozdoz egy nagyon fontos elemet: az Aranycsapat még egy Svájc „kaiberű” válogatott ellen is, idegenben is, könnyedén rúgta a gólokat, ha akarta. Történet azért nagy valószínűséggel nem így zajlott, de tagadhatatlanul bájos. Futballtörténeti, vagy ha úgy tetszik, futballszakmai szempontból sokkal fontosabb, hogy ez volt az a mérkőzés, amelyen Palotás Péter helyére a 31. percben, 0:2-nél beállt Hidegkuti Nándor, kifejezetten azzal a szándékkal, hogy a hátravont középcsatár pozíciójában futballozva zavart keltsen. Sikerült, Hidegkuti beállásának nagyobb része volt a fordításban, mint a „kismálnának”.

1959-ben 8:0-ra nyert a magyar válogatott, akkoriban már ritkábban volt az ilyen különbségű sikerek. Az öt évvel korábban még vb-negyeddöntős svájciak ellen. a 35. percben már hatgólos előnyben volt a magyar válogatott, Göröcs, Tichy, Sándor, Albert találatával, aztán Tichy újabb két góljával. Ehhez képest a második félidőben visszafogottan játszott a magyar válogatott, noha Tichy és Göröcs révén akkor is szerzett egy-egy gólt. A nagyszerű játék csak tovább növelte a magyarok amúgy sem csekély tekintélyét külföldön. Az év végi Aranylabda-szavazáson a kezdő tizenegyből öten (Grosics, Bundzsák, Göröcs, Albert, Tichy) is szavazatot kaptak. Abban az esztendőben, Puskás Ferencet is beleértve, a 27 voksot kapott játékosból hat magyar volt!

A 1976-os, lausanne-i győzelem egy sorozat harmadik állomása volt: a hetvenes években az volt a két csapat harmadik egymás elleni meccse, amelyet a magyarok Fazekas László góljával 1-0-ra megnyertek. Ez az egyetlen ilyen sorozat a magyar válogatott történetében.

Tavaly október 7-én a svájciak győztek 3-2-re. Szalai Ádám kétszer is néhány percen belül kiegyenlítette a vendégek vezető gólját, ám harmadszor már nem tudta, mivel akkor már nem volt a pályán. A svájciak Valentin Stocker góljával nyertek.

44. 02. 13. Limasszol Magyarország–Svájc 1-2 (0-0)         barátságos
  45. 10. 17. Bp. Groupama Aréna Magyarország–Svájc 2-3 (0-0)         vb-selejtező